Bu ameliyat Türkiye’de bir ilk!

med116

Bu ameliyat Türkiye’de bir ilk!

Bursa’da dünyada ikinci, Türkiye’de ise ilk defa gerçekleştirilen bir ameliyata imza atıldı

Sol tarafında ağrı şikayetiyle, sağlık merkezlerine başvuran S.İ. isimli hastaya böbreğinde kist olduğu, böbreğinin alınması gerektiği bildirildi. Ancak bu durumu kabul etmeyen hasta, son olarak Medical Park Bursa Hastanesi Üroloji uzmanı Doç. Dr. Özcan Atahan’a başvurdu. Doç Dr. Atahan, açık veya laparoskopik ameliyatı reddeden hasta S. İ.’ye, normalde böbrek taşlarında kullanılan bir yöntem olan mikroperkütan yöntemi önerdi. Buna göre böbrek alınmadan ciltten bir iğne ile kist içine girilmesi, ardından bu deliğin genişletilerek, aynen böbrek taşında olduğu gibi bir ucu ciltte diğer ucu kist içinde bir boru konularak, kistin içindeki kız veziküllerin boşaltılması ve kist duvarının koter ile yakılması uygulaması gerçekleştirilecekti.

Hasta S.İ. perkütan yöntemi kabul etti. Bunun üzerine hastaya Üroloji uzmanı Doç. Dr. Özcan Atahan tarafından dünyada ikinci, Türkiye’de ise ilk defa gerçekleştirilen mikro perkütan yöntemi kullanılarak böbrek kist hidatik hastalığı, güvenli bir şekilde hastaya en az zarar verilerek başarılı bir şekilde tedavi edildi. Ameliyat sırasında ve sonrasında hastada herhangi bir yan etki gözlenmedi. Hasta S.İ yapılan tedavinin ardından ertesi gün hastaneden taburcu edildi.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ UYGULANDI
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Özcan Atahan, hidatik kistin bir parazit enfeksiyonu olduğunu, normalde köpekgillerin ince bağırsağında yaşadığını, dışkı ile tarladaki sebzelere bulaşan parazit yumurtasının ağızdan alınması ile insana geçtiğini söyledi.
Atahan, “Hidatik kist, en sık tutulan organ karaciğer olmakla beraber böbrek tutulumu yaklaşık yüzde 2 oranında bildirilmektedir. Hastalığın klinik belirtileri kistin yerleşimine ve büyüklüğüne bağlı olup küçük veya kireçlenmiş kistler ömür boyu şikayet vermeyebilir” dedi.
Hastalığın, özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sağlık problemi haline geldiğini ifade eden Doç. Dr. Özcan Atahan, şöyle dedi:
“Koyun ve sığır yetiştiriciliğinin sık olduğu Türkiye, Yeni Zelanda, Avustralya, Kuzey Amerika, Kuzey Avrupa ve Doğu Afrika’da sık olarak görülmektedir. Komplike olmamış kistler için cerrahi çıkarılma, tedavi seçeneği olmakla birlikte beyin, kemik ve birden çok sayıdaki kistlerde tedavi olarak ağızdan albendazole ilacı verilmelidir. Böbrek hidatidozu için perkütan yani cilt yolu ile drenaj ve alkol instillasyonu da güvenli ve en az zarar veren tedavi seçenekleri arasındadır. Bu ameliyatta böbrekte yerleşmiş 12 cm büyüklüğünde bir kist hidatik olgusu, ciltten girilerek böbrek taşına benzer yöntemle böbreğin alınmasına gerek kalmaksızın, başarılı bir şekilde yapıldı. Ayrıca bu yöntem Türkiye’de ilk kez uygulandı”

tıklayın haber kaynağına bağlanın

/ Genel

Share the Post

About the Author

Comments (3)

  1. furtdsolinopv :

    Hi! I’ve been reading your site for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from New Caney Tx! Just wanted to tell you keep up the excellent job!

  2. live project :

    There’s certainly a great deal to find out about this topic. I love all of the points you’ve made. Free Job Alerts – https://v.gd/3mHXaq

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.