Unutkanlık tarihe karışıyor

med142

Unutkanlık tarihe karışıyor

Bilim dünyasının yakından takip ettiği Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bir makaleye göre RbAp48 isimli protein sayesinde hafıza kaybı önlenebilecek.

Columbia Üniversitesi’nde görev yapan bir grup nörolog tarafından yaşları 33 ila 86 arasında olan 8 kişi üzerinde yapılan araştırma unutkanlığın, Alzheimer hastalığından farklı olduğunu gösterdi. Yani genç yaşta görülen unutkanlığın Alzheimer hastalığı ile bağlantısı olmayabilir.

Fiziksel egzersiz yapmanın ise yine unutkanlığı azalttığı ifade edildi.

Fareler üzerinde yapılan aynı araştırmada ise RbAp48 proteinin eksik olduğu deneklerin nesneleri tanıma ve yönleri bulmada zorlandıkları görüldü. Ancak RbAp48 proteinin seviyesinin artırılması ile yaşlı farelerin genç fareler gibi normal bir şekilde haraket ettiği gözlemlendi.
tıklayın haber’e bağlanın

/ Genel

Share the Post

About the Author

Comments (4)

 1. furtdso linopv :

  F*ckin’ awesome issues here. I’m very glad to look your post. Thanks so much and i’m looking ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 2. mba finance job :

  I wanted to thank you for this excellent read!! I absolutely loved every little bit of it. I have got you book marked to check out new things you post… Employment news 2019 – https://is.gd/3fV8SN

 3. site :

  I was able to find good advice from your blog posts. Read this – http://tinyurl.com/y6dnyo68

 4. origin :

  There’s certainly a lot to know about this subject. I like all of the points you made. Govt jobs 2019 – http://bit.ly/2V2BnZ0

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.